Bert Hellinger

Bert Hellinger olarak bilinen Anton Hellinger (16 Aralık 1925 – 19 Eylül 2019), en iyi Aile Konstelasyonları ve Sistemik Konstelasyonlar olarak bilinen terapötik bir yöntemle ilişkili bir Alman psikoterapistiydi. Son yıllarda, çalışmaları bu formatların ötesinde Ruh-Zihin Hareketleri adını verdi. Dünya çapında Hellinger’den etkilenen, ancak mutlaka onu takip etmeyen binlerce profesyonel uygulayıcı, orijinal görüşlerini çok çeşitli kişisel, örgütsel ve politik uygulamalara uyarlamaya ve uyarlamaya devam ediyor.

Anton Hellinger, 1925 yılında Almanya’nın Baden kentinin Leimen şehrinde Katolik bir ailede dünyaya geldi. Hellinger, ebeveynlerinin “Katolik inancının özel biçiminin, tüm aileye Ulusal Sosyalizmin çarpıklıklarına inanmaya karşı dokunulmazlık sağladığını” belirtti. 10 yaşındayken ailesini, daha sonra görevlendirildiği ve onu misyoner olarak Güney Afrika’ya gönderdiği Cizvitlerin Tarikatı tarafından yönetilen bir Katolik manastır okuluna gitmek için terk etti.

Yerel Hitler Gençlik Örgütü, genç Bert Hellinger’ı işe almaya çalıştı. Bu onun ‘Halkın Düşmanı Olmasından Şüphelenildi’ olarak sınıflandırılmasına neden oldu ve 1942’de Hellinger düzenli Alman ordusuna zorlandı. Batı cephesinde savaş gördü. 1945’te bir Müttefik P.O.W. Belçika kampı. P.O.W.’dan kaçtıktan sonra kampında Hellinger Almanya’ya döndü. Hellinger, ilk adı “Bert” in kaynağı olan Suitbert dini adını alarak Katolik bir dini düzen olan Cizvitler’e (İsa Topluluğu) girdi. Bir rahip olarak görevine giderken Würzburg Üniversitesi’nde felsefe ve teoloji okudu. 1950’lerin başında, Zulus’a misyoner olarak atandığı Güney Afrika’ya gönderildi. Orada çalışmalarını Pietermaritzburg Üniversitesi ve Güney Afrika Üniversitesinde sürdürdü. ve devlet liselerinde ders vermeye hak kazanan bir Üniversite Eğitim Diploması.

Hellinger 16 yıl Güney Afrika’da yaşıyordu. Bu yıllar boyunca bölge papazı, öğretmen ve son olarak büyük bir okulun müdürü olarak görev yaptı. Ayrıca 150 okulun bulunduğu diocesan bölgesinin tamamı için idari sorumluluğu vardı. Zulu diline akıcı şekilde hakim oldu, Zulu ritüellerine katıldı ve Zulu dünya görüşü için bir takdir kazandı.

1960’lı yılların başında Güney Afrika’da Anglikan din adamları tarafından yönetilen grup dinamikleri üzerine bir dizi ırklararası, ekümenik eğitime katılımı, Katolik rahiplikten ayrılması için zemin hazırladı. Eğitmenler fenomenolojik bir yönelimden çalıştılar. Mevcut çeşitliliğin neyin gerekli olduğunu, niyet olmadan, korkusuz, önyargısız olarak kabul etmekle, sadece ortaya çıkanlara güvenmekle ilgilendiler. Yöntemlerinin, karşıtların karşılıklı saygı ile uzlaşmalarının mümkün olduğunu göstermesinden çok etkilendi.

Fenomenolojiye olan ilgisinin başlangıcı, yeminlerinin rahipliğe açılımıyla çözülmesiyle çakıştı. Hellinger, eğitmenlerden birinin gruba “Sizin, idealleriniz veya insanlarınız için daha önemli olan nedir? Diğeri için hangisini feda edersiniz?” Diye sorduğunu söyledi. Bu sadece onun için felsefi bir bilmece değildi. Nazi rejiminin insanları ideallerin hizmetinde kurban etme biçimine karşı hassastı. “Bir anlamda soru hayatımı değiştirdi. İnsanlara karşı temel bir yönelim o zamandan beri bütün işlerimi şekillendirdi.”

Rahiplikten ayrıldıktan sonra, ilk karısı Herta ile tanıştı ve Almanya’ya döndükten kısa bir süre sonra evlendi. Viyana’da 1970’lerin başında Wiener Arbeitskreis für Tiefenpsychologie’de (Viyana Derinlik Psikolojisi Derneği) psikanalizde klasik bir kurs eğitimi aldı. Eğitimini Münchner Arbeitsgemeinschaft für Psikanaliz (Münih Psikanaliz Eğitim Enstitüsü) ‘nde tamamladı ve meslek birliklerinin pratisyen üyesi olarak kabul edildi.

1973’te Almanya’dan ikinci kez ayrıldı ve Arthur Janov tarafından 9 ay boyunca eğitilmek üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Yaklaşımını şekillendiren birçok önemli etki vardı. En önemlilerinden biri Eric Berne ve Transactional Analysis idi.

70 yaşındayken ne anlayışlarını ve yaklaşımını belgelemiş, ne de öğrencileri yöntemlerini sürdürmeleri konusunda eğitmiştir. Alman psikiyatrist Gunthard Weber’in bir dizi atölye notunu kaydetmesini ve düzenlemesini kabul etti. Weber kitabı 1993 yılında Zweierlei Glück [Capricious Good Fortune; İkinci Şans]. 2017 yılında bu kitabın 18. baskısı vardı.

2018 itibariyle Hellinger, 70’i Alman Milli Kütüphanesi (Deutsche National-Bibliothek, Leipzig) kataloğunda listelenen 90’dan fazla kitap yayınladı. Yayınlarının yaklaşık yarısı, yine atölye transkriptleri olarak aile takımyıldızı çalışmaları üzerine belgeseller. Diğer yarısı onun felsefesini sunuyor. Hellinger, Natural Transcendence’den en önemli kitabı [alıntı gerekli] olarak bahsetti.

Hellinger, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Orta ve Güney Amerika, Rusya, Çin ve Japonya’da dersler, atölye çalışmaları ve eğitim kursları vererek geniş çapta seyahat etti.

Bert Hellinger'in gerçekleştirdiği örnek bir çalışma:

UKDEM / Uluslararası Konstelasyon Danışmanlık Merkezi - 2024 Tüm hakları saklıdır.

BİZE ULAŞIN

Randevu ya da çalışma takvimiyle ilgili bilgi almak isterseniz hiç çekinmeden bize yazın.

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

X